Gönderen Konu: Kamp Malzemeleri Nelerdir ? Ekipman Listesi  (Okunma sayısı 1662 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YÖNETİCİ

 • Administrator
 • Özel Üye
 • ******
 • İleti: 695
 • Karma: +0/-0
 • Avcılık Paylaşılınca Güzeldir..
  • Profili Görüntüle
  • Avcılar Alemi.com
Kamp Malzemeleri Nelerdir ? Ekipman Listesi
« : Nisan 07, 2017, 04:07:46 ÖS »
Kamp malzemeleri seçerken yalnızca konfora ve doğa şartlarına karşı korunmaya odaklanırsanız, elinizde işe yaramayan bir yığın malzeme ile kalakalırsınız. Kamp malzemelerini sırtınızda taşıyacağınızı unutmadan, hacim ve ağırlık gibi faktörleri hesaba katarak seçmeniz gerekmektedir.

Çok genç yaşlardan beri kampçılıkla hobi olarak ilgileniyorum. Hayatımın son 15 yılını Bursa ve Yalova’da geçirdiğim için, kamp hayatı sinemaya gitmek kadar rutin bir etkinlik halini aldı. Doğada vakit geçirmek spor yapıp kafa dinlemeye; böylece çalışma ve hayat koşullarının kırıcı etkilerini azaltmaya yarıyor.

Bu site sayesinde, daha doğrusu site ile uğraşmanın verdiği gazla, son yıllarda oldukça çeşitli malzemeleri tecrübe etme şansım oldu. Yeni malzemelerle tanıştıkça malzeme inceleme bölümüne ekliyor, deneyimlerimi okurlarla paylaşıyorum. Malzeme incelemenin yanı sıra, bize eski kuşaklar tarafından dikte edilen doğa ile ilgili kuralları da sorguluyorum. Bu tip yazılara örnek olarak yaklaşım ayakkabısı hakkında derlediğim yazıyı gösterebilirim.

“Kampçılığa yeni başlayan, malzeme araştırması yapanlara ne gibi tavsiyeler verebilirsin” diye soracak olursanız; cevabım, “en iyi kamp malzemeleri, sırt çantanızda az yer kaplayan hafif malzemelerdir” olacaktır.

Bu yazıyı yazmadan önce İnternet’te neler yazmışlar bir bakayım dedim, bakmaz olaydım. Kamp değil, post-apokaliptik zombi cehennemine hazırlık listesi yapmışlar. Balta, testere, palaska, olta, dikiş seti.. bir ben yokum hazırladıkları listelerde. Aman arkadaşlar. Aman diyorum. Bu tip listelere bakıp da gidip paranızı saçma sapan şeylere harcamayın.

Aşağıda listeleyeceğim malzemeler kamp yükü ile yürünen, yani kamp kuracağınız yere sırt çantanızla yürüyeceğiniz etkinlikler için düzenlenmiştir. Arabayla gidilen, piknik tadında kamplar için yanınıza ne isterseniz alabilirsiniz.

Kamp Malzemeleri Listesi

Kamp denince akla ilk gelen, kampla özdeşleşmiş, olmazsa olmaz malzemelerden bahsederek başlayalım. Her malzemenin altına kendi tecrübelerimden derlediğim naçizane tavsiyeler ekleyip, dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedeceğim.

Pusula, harita, kıl, tüy, börek, kürek bunları geçin. Neredeyse 25 yıldır kamp yapıyorum; yanımda ne dikiş seti, ne de havlu taşıdım. Gereksiz malzeme fazla ağırlık demek, para demek, daha büyük hacimli çantaya ihtiyaç demek, daha geç toparlanmak demek. Yeni gelin evi gibi donanmaya gerek yok. Hatta bazı malzemelerin eksikliğini çekin ki doğada olduğunuzun farkına varın.

Sırt Çantası

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Bence en önemli kamp malzemesi yaygın olarak bilinenin aksine çadır değil, sırt çantasıdır. Size yükünüzü hafif tutmanızı hatırlatıp duruyorum. Kamp yükünü hafif tutmanın anahtarı bence çantadır. Hafif olmaya karar verdiyseniz çantayı hem hafif, hem de düşük hacimli olan modellerden tercih etmeniz gerekiyor.

65+10 ve 75+10 çantalardan uzak durmanızı öneririm. Çanta ne kadar çok geniş hacimli tercih edilirse, insan içini bir o kadar gereksiz malzeme ile dolduruyor. Daha düşük hacimli, örneğin 45+10 veya 50+10 çantanız olduğunda ise içine koyacağınız malzemeyi seçerken daha titiz davranıyorsunuz.

Ülkemizde satılan en iyi sırt çantası markası Deuter’dir. Yukarıda bahsettiğim kapasite ve ağırlık meselesini daha kolay anlamanız için Deuter’den birer örnek vereyim.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Yukarıdaki görselde solda yer alan Air Contact Pro 70+15 toplam 85 litre kapasiteye sahip ve 3200 gram ağırlığındadır. Sağdaki model ACT Lite 50+10 toplam 60 litre kapasiteye sahip ve 1730 gram ağırlığındadır. İki model arasında iki kat kapasite farkı bulunmamasına karşın, ACT Lite diğer modelin neredeyse yarısı ağırlığında. Kapasitenin bir miktar düşük olmasından ötürü(60 litre yeter de artar bile), kullanılan kumaşın daha ince tercih edilmesinden, omuz askısında ve sırt bölümünde daha hafif malzemeler kullanıldığı için aralarında böyle bir fark olduğunu özetleyebilirim.

Çantadan başlayarak malzemelerinizi hafifletmeniz durumunda; örneğin çantadan 1500 gram, çadırdan 1500 gram, tulumdan 700 gram, kamp mutfağı malzemelerinden 1000 gram derken bir bakmışsınız aynı işi gören emsallerine kıyasla 7-8 kilo daha hafif bir kamp setiniz olmuş.

Kamp Çadırı

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Husky kamp çadırlarıHusky çadırlarla başlangıç yapabilir, ilerleyen zamanlarda satıp daha hafif ve kendi alışkanlıklarınızla örtüşen çadırlarla kampçılık hayatınıza devam edebilirsiniz.
Kamp malzemeleri konusunda bencil davranmanızı tavsiye ederim. Çaydanlık, tencere gibi malzemeler satın alacaksanız 3 kişi kapasiteli değil; yalnızca kendinizi düşünerek hafif ve az yer kaplayan solo ürünlere yönelin. Çadır satın alırken de buna benzer hareket edin. 3 kişilik çadır satın alıp 3,5 – 4 kilo yükle dolaşmanın alemi yok. Yarın öbür gün Likya yolu benzeri parkurlarda tek başınıza yürümeyi isteyecek, eninde sonunda ağır çadırla yürümekten usanacak ve hafif çadırlara yöneleceksiniz. Tek kişilik kamp çadırları ile bile başlangıç yapmayı değerlendirebilirsiniz.

3 kişi ve daha yüksek kapasiteli çadırlar yürüyüşlü kamp etkinlikleri için ağır olmaları ve çantanızda çok fazla yer kaplamaları sebebiyle uygun değillerdir. Bu tip çadırları çantanızın içine sığdıramayacağınız için çantanın dışına asmak zorunda kalacaksınız. Çadırı çantanın dışına asmak, attığınız her adımda çantanın yaylanmasına sebep olup; hem güç kaybına, hem de dengesiz ve rahatsız bir yürüyüş yapmanıza neden olacaktır.

Çadır için ayırabileceğiniz bütçe yeterince yüksek değilse, Husky Bizam Light başlangıç için ideal bir çadır olarak örnek gösterilebilir. 2900 gram ağırlığa, 340 lira fiyat etiketine sahip bu çadırla hemen her türlü hava koşulunda rahat bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Bütçenizi 700 liraya arttırabiliyorsanız, Ferrino Lightent 2 de iyi bir seçim olabilir. Husky Bizam Light’dan yarı yarıya daha hafif (1550 gram) ve çantanızda taşırken neredeyse yarısı kadar yer kaplayan bir çadırdır.

Marka ve modelleri örnek olarak yazdığımı unutmayın. 2 kişi kapasiteli ideal bir kamp çadırı bana göre 2 kilo ağırlığı geçmemelidir. Ancak ne kadar hafif malzeme, o kadar yüksek fiyat demek olduğu için, ağırlık konusundaki kırmızı çizgiyi 3 kilo olarak düşünebilirsiniz. Kamp çadırı seçimi yazısında daha fazla detay okuyabilirsiniz.

Son olarak kampçılığa yeni başlayanların sıkça yaptığını gözlemlediğim bir hatadan da bahsedeyim. Arkadaşlar, kafanızda nasıl zorluklar hayal ediyorsunuz bilmiyorum fakat başlangıcı, yani ilk kamp çadırınızı 5 mevsim modellerden seçmeyin. 50-150 liralık market çadırları haricinde, doğa sporu mağazalarından alacağınız tüm çadırlar yağmur altında su geçirmez özelliktedir. Bu konuyu daha fazla uzatmayıp, vakit bulduğunuzda 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazısını okumanızı öneririm.

Şişme ve Köpük Mat

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Sonbahar, İlkbahar ve Yaz aylarında herhangi bir rulo mat işinizi fazlasıyla görecektir. Kış aylarında, özellikle karlı ortamlarda kamp yapmayı düşünüyorsanız; yukarıdaki görselde sağda yer alan Thermarest Ridgerest Solite gibi, yerden gelen soğuğu kesmede daha başarılı, konvektif ısı kaybını azaltan ciddi bir model tercih edebilirsiniz. Rulo matlarla alakalı söylenebilecekler bu kadar. Belki bir de şunu ekleyebilirim. Örneğin ben çantamdan bir şeylerin sallanmasından hoşlanmıyorum. Gittiğim yerlerde kampçı turist muamelesi görmekten sıkılıyorum. Siz de aynı düşüncedeyseniz, yukarıdaki görselde solda yer alan Thermarest NeoAir All Season şişme matı tercih edebilirsiniz. Bu mat havası alınıp taşıma torbasına konduğunda rulo matların 1/3’ü kadar yer kaplıyor. Çantanızın bir köşesinde taşıyabilirsiniz.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Şişme mat tercih edecekseniz ucuz modellerin pek de bir işe yaramadığını, neredeyse 1 kiloya varan ağırlıkları ve kocaman paket boyutlarıyla sizi hiçbir zaman memnun etmeyeceklerini söyleyebilirim. Yukarıdaki Thermarest NeoAir All Season (600 TL) gibi hafif ve küçük paket boyutlu bir model satın alamıyorsanız, şişme matların avantajlarından pek de faydalanamayacağınızı bilmelisiniz. 50-300 TL arası fiyatlara satılan çoğu şişme mat ağır ve yüksek hacimli olmalarının yanısıra, konfor ve ısı yalıtımı konularında şişme deniz yataklarından çok da başarılı değiller.

Rulo matların avantajları   Rulo matların dezavantajları
Uygun fiyat   Isı yalıtımı konusunda pahalı şişme matlar daha başarılıdır
Patlayıp sönme gibi bir risklerinin olmaması   Çantanın içine sığdıramazsınız, dışına asmak zorundasınızdır
Yırtılmaları halinde kullanmaya devam edebilirsiniz   Zeminde yer alan taşları sırtınızda hissedersiniz
Şişme matların avantajları   Şişme matların dezavantajları
Pahalı modellerin ısı yalıtımı değerleri rulo matlara kıyasla daha iyidir   Gerçekten işe yarayan modeller oldukça pahalıdır
Özellikle sert zeminlerde daha fazla konfor sunarlar   Şişme matı kolaylıkla delebilir, yakabilir ve hatta yırtılmasına sebep olabilirsiniz
Pahalı bir model tercih etmeniz halinde çantanızın içine yerleştirebilirsiniz.   Yanınızda tamir kitiniz yoksa şişme matı kullanmaya devam edemezsiniz

Uyku Tulumu

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Çadırın içinde üşümeden sıcak bir gece geçirmenize yarayan uyku tulumu, satın almadan önce dikkatli biçimde araştırılması gereken bir kamp malzemesidir.

Kamp tulumları, dolgu malzemeleri sentetik elyaf ve kaz tüyü olmak üzere iki çeşittir. Sentetik dolgulu modeller ağırdır ve çantanızda fazla yer kaplarlar, ancak fiyatları uygundur. Kaz tüyü modeller ise hafif ve çantanızda yarı yarıya daha az yer kaplarlar. Ancak kaliteli kaz tüyü tulumlar sentetik tulumlarla kıyaslanmayacak kadar pahalı olurlar.

Satın alacağınız tulumun ısı değeri, ağırlığı ve paket boyutu tamamen bütçeniz ile alakalı bir konu olduğu için bu konuda sizi yönlendirmek istemiyorum. Uyku tulumu nasıl seçilir yazısında detayları işlediğimiz için tekrar buraya yazmaya gerek görmüyorum. Ancak gene de kısaca sentetik ve kaz tüyü tulumların avantaj ve dezavantajlarından bahsedeyim.

Sentetik dolgulu tulumların avantajları   Sentetik dolgulu tulumların dezavantajları
Fiyatları uygundur   Ağır olurlar
Çamaşır makinesinde her zaman kullandığınız deterjanlarla yıkayabilirsiniz   Çantanızda kaz tüyü tulumlara kıyasla daha fazla yer kaplarlar
Islansalar dahi tulumun içinde ısınmaya devam edersiniz   Elyaf zamanla çökme yapar, yalıtım özelliği azalır

Kaz tüyü dolgulu tulumların avantajları   Kaz tüyü dolgulu tulumların dezavantajları
Çok çabuk ısınırsınız   Çok pahalıdırlar
Hafif olur ve çantanızda az yer kaplarlar   Islandıklarında yalıtım özelliklerini tamamen kuruyana kadar kaybederler
Dış kumaşa zarar vermedikçe onlarca yıl kullanabilirsiniz   Yanlış yıkama uygulaması ve özel deterjanları ile yıkamamanız halinde kullanılmaz hale gelebilirler

Kamp Mutfağı Malzemeleri

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Benim kamp mutfağı setim yalnızca bu parçalardan oluşuyor. Bardak katlanıp 1/3 kadar ufalabiliyor. Tabak olarak tencerenin üzerindeki tavayı kullanıyorum. Böylece tabak taşımama da gerek kalmıyor. Bardak ve kaşık/çatal eklediğimde toplam ağırlık 641 gram. Fotoğraf karesinde yalnızca kaşık çıkmamış. Böyle bir setle 5 gün boyunca insan görmeden Aladağlar trans faaliyeti yapabiliyor veya Likya yolunda aktarma yapmadan 1 hafta boyunca yürüyebiliyorum. Yazının başında, hatırlarsanız İnternet’te incelediğim listeleri eleştirmiştim. Piknik seti listesi yapmadığımı hatırlatırım. Izgara teli, şiş, mangal gibi kampçılıkla alakası olmayan (gece konaklamalı piknik daha doğru bir tabir) malzemelerden bahsetmeyeceğim.

Kamp ocağı

Kampçılığa yeni adım atıyorsanız lafı fazla uzatmadan en temiz ve etkin çözüm olan vidalı lpg kartuşu ve bu kartuşla uyumlu kamp ocağı satın almanızı tavsiye edeceğim. Alkol ocağı, benzin ocağı gibi çözümler başınızı ağrıtır. Kamp ocakları yazısında bu konuyu ayrıntılarıyla anlattım. Kartuşta Nurgaz, ocakta ise MSR veya Primus markalarını tercih etmenizi öneririm. Kalitesiz ocaklara 40 lira ödeyeceğinize MSR’a 100 lira ödeyin, dağ başında elinizde kalmasın.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kamp mutfağı malzemeleri başlığının altındaki görselde, kullandığım kamp ocağını görebilirsiniz. Bu ocak aynı zamanda kartuşuyla birlikte tencerenin içine sığabiliyor. Çantada çok az yer kaplayan bu çözümle rahatlıkla çorba pişirebiliyor, makarna haşlayabiliyor, kavurma ve sucuk gibi gıdaları tavasında pişirebiliyorum. Tüm pişirme setim yalnızca elim kadar boyutta.

Tencere

Yukarıdaki ekipmanlar bütçenizi zorladıysa, sıra tencereye geldiğinde pazardan satın alabileceğiniz en küçük boy alüminyum tencere bence yeterli olacaktır. Aynı tencereden bende de var. Arada sırada halen kullanırım. Tek dezavantajı yemeğin tencereye yapışması ve buna bağlı temizleme güçlüğü.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

150 lira gibi bir fiyata, konunun başındaki fotoğrafta sağda göreceğiniz, oldukça ufak ve hafif Primus Litech tencere setini de tercih edebilirsiniz. İçi teflon kaplı olduğu için kağıt yardımıyla bile kolaylıkla temizleyip ertesi gün kullanmak üzere tekrar çantanıza yerleştirebilirsiniz.

Çatal, kaşık ve bıçak

Teflon tencere taşıdığım için kamplarda plastik veya tahta kaşık kullanıyorum. Hem kaşık, hem de çatal olarak kullanılabilen çözümleri öneririm. Çift malzeme taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Bir diğer alternatifiniz tahta kaşık kullanmak. Bunları pazarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Metal kaşık veya çatal kullanmanızı önermiyorum. Metal kullanmanız durumunda teflon tencere ve tavalarınız çok çabuk çizilecek, alüminyum tencerelerde ise tencereden ayrılan metal partikülleri uzun vadede çeşitli hastalıklara neden olacaktır.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Bıçak olarak da yanınızda parmak uzunluğunda bir çakı gezdirmeniz yeterli olacaktır. Elinizle geyik avlayıp ateşte pişirmeyecekseniz, gidip de rambo bıçakları alıp komik görüntüler vermeyin. Bu tip bıçakları kılıfıyla bacaklarına bağlamış tipler gördüğümüzde dalga geçiyoruz.

Bardak

Ben 15 TL’ye satılan, kullandığım kaşıkla aynı marka Light My Fire küçülebilir bardak kullanıyorum. Kullanmadığım zamanlar, çantamda taşırken 3 kat ufaltabiliyorum. Kapağı da olduğu için sıcak içicekler ısılarını bir süre koruyabiliyor, ayrıca üzerime de dökülmüyor.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Pet şişeleri kesip onları da bardak gibi kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde geri dönüşüm kutusuna atarsınız gider.  Outdoor mağazalarında kupalar görüyorum. Ağır ve hacimli oldukları için ben kullanmıyorum.

Tabak

Yukarıda tabak olarak tencere setimin tavasını kullandığımı ifade etmiştim. Belki siz tabakta yemeyi tercih edebilirsiniz. Ucuz yollu, Kipa gibi marketlerde satılan sert plastikten mamul, biraz derince olan tabaklardan alabilirsiniz.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Arada sırada Sea to Summit X-Bowl katlanabilir tabak kullanıyorum. Aslında tabaktan çok Corn Flakes gibi sulu yenen yiyecekleri yemek için uygun, derin bir kap. Yurt dışından getirttim. Bire bir aynısını Türkiye’de bulamayabilirsiniz, fakat benzer tabaklar Everest Outdoor gibi mağazalarda bulunabiliyor.

Çaydanlık

Çay tiryakisi değilseniz, en ufak boy kamp çaydanlığı almanızı tavsiye ederim. Benim Türkiye’de bulabildiğim en ufak çaydanlık 0,6 litre kapasiteli Trangia çaydanlık oldu. Bu çaydanlıktan önce gene aynı firmanın 1 litrelik modelini kullanıyordum. Kamplara genellikle tek başıma veya iki kişi çıktığım için; 0.6 litre kapasiteli çaydanlık iki büyük bardak çaya, kahveye ve hazır çorba için yeterli suyu kaynatabildiğinden artık 1 litrelik çaydanlığı yanımda taşımıyorum.

Çaydanlık ne kadar ufalırsa, suyu kaynatma süresi de hızlanıyor. Hem yakıttan, hem süreden, hem de çantamda ağırlık ve hacimden tasarruf ediyorum.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Saklama Kapları

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

saklama kaplarıKare ve dikdörtgen kaplar 300 ml, yuvarlak kap 250 ml. kapasitesine sahip. Marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz.
Koku yayacak, çantanıza sıvı akıtacak gıdaları taşımak için kullanabilirsiniz. Çeşitli markaların da bu tip saklama kapları var, ancak markette 10 liraya satılan kap, üzerinde Outdoor firmasının logosu olunca 100-150 liraya fırlıyor. Marketlerde bulabileceğiniz plastik kapları öneririm. Yuvarlak kaplardan almayın. Köşeli olmadığı için kapasitelerini etkin biçimde kullanamıyorsunuz.

Kamp mutfağı ile alakalı ihtiyacınız olacak malzemeler bu kadar. Bunlardan başka bir şey almanızı önermiyorum. Bu kadar parçadan sonra, daha da bir şeyler almak kamp olayını evcilik oynamaya çevirir görüşündeyim. Tuz, baharat, şeker gibi malzemeleri taşımak için kaplar satın alıp yükünüzü ağırlaştıracağınıza; kendiniz de yaratıcı çözümler üretebilirsiniz. Buzdolabı poşetleri, fermuarlı saklama poşetleri, alüminyum folyo gibi marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelere yönelin.

Elektrikli Kamp Malzemeleri

Artık sıra kamp malzemeleri listesinin son ekipmanlarına geldi. Bu bölümde de sadelik ve işlevselliği ön planda tutacağım. Örneğin kafa lambası varken, çadır içine ayrı bir lamba önermeyeceğim.

Kafa Lambası

Ülkemizde çok çeşitli kafa lambaları satılmaktadır. Bunların arasında malzeme kalitesi ve satış sonrası destek açısından Petzl kafa lambası satın almanızı öneririm.

Petzl çeşitleri arasında Tikka, Tikkina ve Pixa gibi modeller her yerde bulabileceğiniz ince kalem pille çalışır, yeteri kadar aydınlatma sağlarlar. Çeşitli Uzakdoğu menşeli kafa lambalarından almamanızı öneririm, zira bunlar çok çabuk bozulabiliyorlar.

Şarj bataryası

Teknoloji marketlerde bulabileceğiniz 10000 mah bataryaları günlerce süren kamplı yürüyüşlerde yanınıza alabilirsiniz. Akıllı cep telefonlarını 3 kere, Sony A6000 ve A7 gibi USB’den güç alan fotoğraf makinelerini 8-10 defa şarj edebiliyorlar. Eğer haftasonu 1 gecelik konaklamalı kamp yapacaksanız gerekli olacağını düşünmüyorum.

Temizlik – Kişisel Hijyen

Deterjan/Sabun: Yanımda yalnızca küp şeklinde kestiğim ufak bir kalıp sabun parçası taşıyorum. Teflon tencere kullandığım için bulaşık deterjanı kullanmıyorum. Tencerede kalan artıkları su ile çalkalayarak temizliyorum. Çok mecbur kalırsam sabundan faydalanıyorum.
Tuvalet kağıdı/Islak mendil: Islak mendil kesinlikle kullanmıyorum. Paketinin ağır ve yer kaplıyor olmasının yanı sıra, doğayı kirlettiği için kullanılmasına karşıyım. Bunun yerine bir miktar tuvalet kağıdını ince biçimde rulo şeklinde sarmak yeterli oluyor.
Çöp poşeti: En ince, battal boy çöp poşeti doğada atık bırakmamanın yanı sıra, ani yağmurlarda çanta kılıfı olarak da işinize yarayabilir.

Son Sözler

Gerçeklerle bağdaşan bir liste hazırlamaya gayret gösterdim. Kamp bir hobi olduğu, meslek olmadığı için; bence kesin ve katı kurallar koymak, hele de bunları savunmak anlamsız. Bana gereksiz görünen bir şey, bir başkası için vazgeçilmez olabilir. Elbette yukarıdaki listeyi istediğiniz gibi esnetebilirsiniz. Kimsenin sizi bu konuda yargılamaya hakkı yok. Örneğin temizlik hastası, titiz arkadaşlar var. Bunlar kamp çantasında havlu da taşıyabilir.

Özellikle Amerika ve Avrupa’da, doğa severler kamp malzemeleri konusunda hafif ve minimal seçeneklere yöneliyorlar. Hatta “ultralight” denen, gramların yarıştığı ve artık kamp olayını bir hobi olmaktan çıkarıp malzeme fetişizmine döndüren bir akım da mevcut.

Kamptan zevk almanız, hatta hayattan zevk almak için her şeyin en iyisine sahip olmanız gerekmiyor. Yürüyebiliyor olmak, görebiliyor olmak; kısacası kamp yapacak kadar sağlıklı olmak zaten paha biçilmez bir lütuf. O yüzden bütçenizin izin verdiği malzemeleri satın almanızı, borca harca girmemenizi önemle hatırlatırım. Hem neticede bu bir hobi. Her şeye birden sahip olursanız bu işin bir zevki de kalmayacaktır. Yavaş yavaş çeşitli malzemeleri daha iyi olanlarla değiştirmek bu işten alacağınız zevki arttıracaktır.

Bu listede neden baton yok? GPS, kıyafet, yağmurluk, ilaç, diş fırçası ve macunu gibi malzemeleri neden listelemedin diye soracak olursanız, “o zaman altınıza giyeceğiniz donu da yazayım”  diye cevap veririm. Siz yukarıdaki malzemeleri edinin. Kamp dünyasına giriş yapın. Nelere ihtiyacınız olacağı ile alakalı en doğru yol gösterici gene kendiniz olacaksınız.

Alıntı : www.outdoorhaber.com Çağatay Belgen

 • Paylaş twitter


Çevrimdışı Gürsel GENÇ

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 10
 • Karma: +0/-0
 • Avcılar Alemi.com
  • Profili Görüntüle
Ynt: Kamp Malzemeleri Nelerdir ? Ekipman Listesi
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2017, 12:58:51 ÖÖ »
Gerçekten benim gibi kamp yapmayı sevenler için faydalı bir paylaşım olmuş, yazıyı okuduktan sonra kampa giderken yanımıza ne kadarda gereksiz malzeme aldığımızı anlamış oldum bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim.  ;)