Gönderen Konu: DOĞRU OLTA MAKİNESİ SEÇMEK (correct fishing reel)  (Okunma sayısı 702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YÖNETİCİ

 • Administrator
 • Özel Üye
 • ******
 • İleti: 695
 • Karma: +0/-0
 • Avcılık Paylaşılınca Güzeldir..
  • Profili Görüntüle
  • Avcılar Alemi.com
DOĞRU OLTA MAKİNESİ SEÇMEK (correct fishing reel)
« : Nisan 05, 2017, 12:01:57 ÖÖ »
Lütfen giriş yapın veya üye olun.

             
DOĞRU OLTA MAKİNASI SEÇMEK
         

İşim dolayısı ile Anadolu’nun birçok yerini geziyorum,gezdiğim gördüğüm yerlerde birçok balık malzemesi satıcısı ile görüşme fırsatım oluyor.Gözlemlerim de emin olduğum bir konu var ki, hem alıcı doğru makine alımı konusunda bilinçsiz hemde satıcı bilinçsiz durumda.
Bu makalemde yapmak istediğiniz balıkçılığa göre doğru olta makinası seçimini anlatmak, bunu anlatırken belli başlıkların altında toplamak yerine kullanım alanlarına göre sınıflandırmak istedim şöyle ki:
Türkiyede olta balıkçılığı genel tarzları bölgesel olarak değişkenlik göstermekte,tutulan balığın ne olduğu burada belirleyici rol oynamakta.
Ege ve Akdeniz bölgesinde genelde mercan, çupra, sinarit, akya,  gibi balıkların özellikle Tekneden avcılığı ağırlıkta.İç Anadolu bölgesinde tatlı su balıklarının kenardan avcılığı, Ankara bölgesinde bot ile turna prech avcılığı, Marmara bölgesinde kenardan deniz balığı avcılığı , İstanbul bölgesinde uzun atıma dayalı boğaz avcılığı,Trakya da sırtı ile turna avcılığı ve kenardan sazan vs. avcılığı gibi bölgesel avcılıklar yapılmakta.
Buna göre anlatımımı UZUN ATIM, SPİN , GENEL KULLANIM makinaları gibi bir sınıflandırma yaparak, Türkiyede en çok yapılan balıkçılık tarzlarına uygun makinalar üzerinden anlatmaya çalışacağım.
Ege ve Akdeniz bölgesinde olta malzemesi satıcılarının en çok sattığı malzemeler ; 1.20cm -1.50 cm gibi kısa tekne kamışları, bu kamışları 40-50 lik bir makine ile kombine ederek takımı müşteriye sunmaktalar.Egeli balıkçılar genelde tekne ile taş balıklarının avını  sevmekteler.
İki tip kullanıcı mevcut birisi yukarda anlattığım genel kullanım takımı alanlar, diğer 2. grup ise daha büyük taş balıkları için kuvvetli makina kombinasyonu arayanlar.
Bu 2. grubun makine  istekleri ; kuvvetli, hafif, deniz suyuna dayanıklı makinalar, ancak bunun cevabı sektörde tabiki pahalı makinalar… Ayrıca Akdeniz bölgeside bu balıkçılık tarzına çok yakın..

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Peki bu tarz bir balıkçılık yapıyorsanız nasıl doğru bir makine alırsınız?
Makinalarda 40’lık 50’lik gibi kavramlar genelde makinanın o kalınlıktaki misinadan kaç metre aldığını belirler. Ancak artık günümüzde birçok firma kafa büyüklüklerinde ve misina kapasitelerinde kendilerine has özellikler göstermektedir. Tabi Türkiyede eftta veya igfa onaylı olmayan misinalar malesef kalınlık ve çeker olarak gerçek değerlerinde lanse edilmemektedir, olta balıkçısı bu konuda  kandırılmaktadır.Onaylı olan misinalarda kalınlıkta %10, çekerde %10 opsiyonların dışına çıkılamaz, yani aslında her türlü daha kalın misina kullanıyoruz bu yüzden aldığınız misinanın metrajını buna göre ayarlamanız gerekir.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Tekneden sabit dip avcılığında,gereken bazı durumlarda balığı boşluk vermeden sardığınızda güç direk dişlidedir.Ayrıca zorlu balıklar ile uğraşıyorsanız  makinanın  DRAG kuvveti çok önemlidir.Drag kuvveti ne kadar yüksek ise kalamanın genişliği o kadar artar ve büyük balıklar ile mücadele ederken daha yüksek güçlerde kalamanın sıkışmadan  rahat boşalmasını sağlar.Drag kuvveti bir açıdan da makinanın dişlisinin, atma telinin ve rotorunun taşıyabileceği ağırlığıda belirler, yani makinanın bir nevi kuvvetini belirler. Düşünsenize 20 kg draglı bir makinada 18 kg sıkı bir kalama ayarında balık çekerken,  balığın uyguladığı güç direk rotor, atma telinde değilmidir.Drag kuvveti yüksek olan makinalar fiyat olarak da üst segmentlerde yer alırlar, örneğin Jig makinaları gibi.Eğer bir jig makinası alacak paranız yoksa en doğru seçim; düşük devirli, bir turda 85 cm üzeri misina sarabilen kafa yapısına sahip, mümkün olduğu kadar hafif makinalar seçmeye çalışmaktır.Burada kafa büyüklüğünü seçerken kullandığınız kamışın ilk halkasının makine yatağına uzaklığı ve ilk halkanın büyüklüğü, makinayı sararken kolun vurma yapmaması, makinayı düzgün çevirebilmeniz açısından önemlidir buna da dikkat ediniz.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Makina devri; kolu bir tur çeviridiğinizde kafanın kaç defa döndüğüdür.Devri düşük olan makinalarda genelde diş aralıkları büyük olur. Büyük dişli yuvaları makinanın daha uzun süre kullanımını sağlar, tabi bu mesele dişlide kullanılan materyalin kalitesi ile yakın ilişkilidir. Dişli kalitesi yüksek, yüksek bir devre sahip makinalar fiyat olarak üst segmentlerdedir.
Diğer yandan büyük diş aralıkları daha yavaş sarımı beraberinde getirir. Bu sadece hız bakımından handikaptır, bu handikap kafa yapısını büyüterek giderilebilir.
Makinalarda verilen kalama değerleri iyi firmalarda KAFA EN ALT SEVİYEDE – KAFA EN ÜST SEVİYEDE olmak üzere verilir.Malesef çoğu firma  kafa en alt seviyede iken ölçtüğü değeri kataloğuna yazmaktadır.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Makine kafasının bir defa gidip geldiğinde kolun attığı tur sayısı SARIM SAYISI nı belirler.Bir makinede kafadaki yan yana sarım sayısı çok ise, (örneğin; bir turda 24 , 32 arası sarım gibi) kafadan atış esnasında bir defada çok daha fazla misina çıkışı olacaktır. Buda daha ileri atımı gerçekleştirme olanağını sağlayacaktır.Ancak bu tip makinalarda mil uzun olmak zorundadır ve tekneden dip avcılığı gibi dikey sarım yapılan avcılıklarda bu tip uzun milli yüksek sarımlı makinalar uygun değildir.Zamanla kafaya aşağı doğru uygulanan güç yüzünden mil de yamukluk oluşabilir. Dikey tekne avcılığında daha kısa gidip gelen sarım sayısı az makinalar, yada mil üzerinde daha sağlam materyal ve sistem kullanan firmaların makinaları tercih edilmelidir.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Diğer gözlemlediğim konu çoğu oltacının artık genellikle ip misina kullandığıdır.Burada makine kafa atma telinin misina çıkışındaki aparatında bilye olması burkulmaları önleyecektir, dikkat edilmesi gereken küçük ama etkili bir ayrıntıdır.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Türkiyede SPİN avcılığının yaygın kolları; Kıyıdan levrek, lüfer avcılığı ve tatlı su Turna avcılığı üzerinde yoğunlaşmış durumdadır.Bu avcılıkta kullanılan makinalar 30 luk 40 lık  kafa yapılarındaki makinalar.
Bu segment makinalar Türkiyede en çok satan spin makina boy segmentidir.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Bu makinaların içinde en doğru seçim yine tutulan balığın esası üzerinden yapılmalıdır.
Örneğin; Levrek avında genelde 30-40 lık makinalar kullanılmakta, bir turda 72-85 cm arası saran özellikte, drag kuvveti yüksek , ileri atım  kafa özelliğine sahip olan makinalar tercih edilmektedir.
Bazı durumlarda sarım kapasitesi daha yüksek makinaların seçilme nedeni; avlakta lüfer, torik gibi hızlı sarımın cezbettiği balıklarıda avlayabilmek(kullandığınız sahtenin aksiyonu düşük ise) , rüzgarlı havalarda ipi çabuk toplayabilme avantajı sağlamak  gibi önemli husular için tercih edilmektedirler.
Bununla beraber kamışın ilk halkasının büyüklüğü ve makinadan uzaklığına göre yine makina kafa boyutuna dikkat edilmelidir.
Levreğin büyüklüğü ve sert bir balık olması güçlü ve draglı spin makinaların seçilme gerekliliğini ortaya çıkarır.

Turna avcılığındaki makine seçimi buna benzer özellikler taşır.Seçim yaparken makinanın attığınız kaşığın dönmesini sağlayacak seviyede sarım yüksekliğine sahip olması gibi ince konulara da dikkat edilmelidir.
Tekne ile sırtı avında çift kalama bir makinanın, anahtar sayesinde sahteyi suyun içine karışmadan kolayca salabilme özelliği; size turna ve sırtı  avlarında hesaba katılmamış bir kolaylık sağlayabilir.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

KENARDAN UZUN ATIM MAKİNALARI Belirleyici özellikler taşır
Uzun ve büyük bir kafa yapısı, yüksek sarım sayısı …

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Genel anlamda long casting makinalar bu esaslar üzerine seçilirler.Ancak makine kafasının büyüklüğü kamışın halka yapısı ile uyumlu olmak zorundadır.Çok büyük bir kafadan çıkan misina, kamışın ilk halkasına çarptığında eğer ilk halka makine yatağına yeterli uzaklıkta değilse yada halka yeterli büyüklükte değilse, misina halkaya atış esnasında sarma yaparak büyük bir sorun ile karşı karşıya kalmanıza sebep olur.Günümüzde halka imal eden firmalar karışmayı önlemek için farklı  ürünler geliştirmektedirler.Kafa yapıları ip misina veya misina kullanımı için , öne konik kafa , sığ misina kapasitesi , düz kafa olarak ayrı özellikler gösterebilir.
Kısacası farklı balıkçılık tarzları olsada makinalar ihtiyaca göre kullanılmalıdırlar,EZBERE GÖRE DEĞİL.

Kaynak : Bilent YILDIRIM

 • Paylaş twitter