Gönderen Konu: Kamp Çadırı Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?  (Okunma sayısı 2030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YÖNETİCİ

 • Administrator
 • Özel Üye
 • ******
 • İleti: 696
 • Karma: +0/-0
 • Avcılık Paylaşılınca Güzeldir..
  • Profili Görüntüle
  • Avcılar Alemi.com
Kamp Çadırı Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
« : Nisan 05, 2017, 10:11:57 ÖS »
Kamp malzemeleri arasında en dikkatli seçmeniz gereken ürün kamp çadırları ve sırt çantalarıdır. Kamp çadırı yağışlı ve rüzgarlı havalarda size kuru bir ortam, açık alanda özel bir alan sunar. Çadırınız sizi rüzgar, yağmur, kar, sinek, böceklerden koruyan kumaştan yapılma bir kaledir.

Doğru Çadırı tercih etmeniz için düşünmeniz gerekenler:

Günlük hayattaki alışkanlıklarınız. Örneğin dar alan fobiniz varmı? Fazla sıcak veya soğuğa karşı hassasiyetiniz var mı?
Alan, ağırlık ve fiyat üçlüsü arasında doğru dengeyi bulmak.
Yukarıdaki alan, ağırlık ve fiyat parametrelerini bir üçgen olarak düşünelim. Sizin için uygun olanı bulmaya çalışalım.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Yukarıdaki temel faktörlerin dışında kamp çadırı satın alırken düşünmeniz gerekenler:

 • Faaliyetlerin/Kampların yapılacağı mevsim ve hava şartları
  Tasarım özellikleri
  Kurulum kolaylığı

Tercihlerinizi bu faktörlerle kıyaslarsanız seçiminizi daraltabilirsiniz.
Not: Bu yazı sırt çantasında çadır taşıyan, çadırla uzun mesafeler kat eden kişiler için hazırlanmıştır. Amacınız aracınızla kamp kurmak, piknik tadında bir gün geçirmek ise bu yazıda yazılanların sizin için bir önemi yoktur.

Kamp Çadırı

Kamp çadırları iki genel kategoriye göre ayrılır.

Uyku/Kişi kapasitesi
Hava koşullarına uygunluk

Kendinize sormanız gereken sorular:
Çadırda genelde kaç kişi uyuyacak ?
Cevap: Kamp çadırları kişi kapasitelerine göre kategorilere ayrılmıştır. Kişi kapasitesi arttıkça ağırlık ve çadırın paketliyken sırt
çantanızda işgal edeceği alan artacaktır.
Ağırlığı azaltmak için çadırlar dar tasarlanırlar. Ortalama boy ve ağırlığa sahip 2 kişi için iki kişilik bir çadır yeterli bir alan sunabiliyor iken, uzun boylu ve iri 2 kişi için üç kişilik çadır gerekebilir.
Ülkemizde kamp malzemeleri ve dağcılık malzemeleri maalesef ufacık dükkanlarda satıldığı için çadırları kurulu görerek satın almak mümkün olmamaktadır. Kampçılık ve Dağcılık Malzemelerini inceleyen web siteleri yok denecek kadar az olduğundan, çoğu zaman ihtiyacımızı tam olarak karşılayamayan çadırları satın almak durumunda kalabiliyoruz.
Kamp Çadırları en iyi dağcılık şenliklerinde, kış eğitimlerinde, kamplı anma yürüyüşlerinde incelenebilir. Bu tip etkinliklere katılarak onlarca değişik marka ve kapasitede çadırı kurulu iken inceleyebilir, kullanıcıları ile görüş alışverişinde bulunabilirsiniz.

Ne kadar ağır bir çadır taşıyabilirsiniz ?

Cevap: Kamp Çadırı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bence çadırın ağırlığıdır. Örneğin 2200 gram ağırlığında iki kişilik beş mevsim çadır bulunduğu gibi, 3600 gram iki kişilik beş mevsim çadır da bulunmaktadır. Aradaki ağırlık farkı daha nitelikli malzemeyi, daha sınırlı seçeneği veya fiyat farkını da   800 gram daha fazla taşır, daha rahat bir kamp yaparım diyorsanız tercihiniz ağır olan çadırdan yana olmalıdır. 15-20 km’lik yürüyüşlerde 800 gram fark kabul edilir olabilirken 70-200 km. arası uzun faaliyetlerde sırtınız aradaki farkı size hatırlatacaktır. Kendi limitlerinizi öğrenin.

İyi bir kamp çadırı için ne kadar fiyat ödemeliyim ?

Cevap: Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Cevabı sizin bütçenize bağlıdır. Örneğin Husky markasının 3-4 mevsim iyi çadırları 200-250 TL gibi rakamlara bulunabiliyorken, 5 mevsim özellikli Husky çadırlar 400-500 TL gibi rakamlardan başlamaktadır. 2000 -3000 TL gibi yüksek fiyatlara da North Face, Ferrino, Mountain Hardwear marka çadırlar bulunur, fakat 8000 metrenin üstündeki dağlara gitmek, ana kamplarında uzun süreler konaklamak gibi niyetiniz yoksa 2 kişilik, 5 mevsim sağlam çadırlar için maksimum 700-800 TL rakamlara çıkabilirsiniz.

Hava Durumu: Karşılaşmayı beklediğiniz hava koşulları nelerdir?

Cevap: Yaptığınız etkinlikler neler? Hafta sonları 15 km keyif yürüyüşleri yapıp, ilkbaharda birkaç kamp yapan gruplarla zaman geçirmekten hoşlanan biri mi yoksa yaz-kış demeden o dağ senin, bu yayla benim sürekli kamp yapan biri misiniz?
İlk grupta yer alıyorsanız üç mevsim çadırlar işinizi görecektir. Ağırlık konusu da sizi pek kaygılandırmamalı. Hafta sonu yürüyüş yapan gruplar kamp malzemelerini genelde kamp alanına taşıtlarla ulaştırır veya kamp alanlarına çok kısa mesafeler yürürler. Bu durumda 200-300 TL’ye kadar 3-4 mevsimlik 3000 – 4000 grama kadar iki veya üç kişilik çadırlar satın alıp zevkle kullanabilirsiniz.

İkinci grupta yer alan çılgın arkadaşlar biraz daha ciddi ve geleceğe yönelik yatırım yapmak durumundalar. Ağırlık, konfor ve fiyatı çok iyi dengelemek gerekiyor. Zor faaliyetlerde bir miktar konfordan feragat etmek ve kesenin ağzını açmak gerekebilir. Her türlü hava koşuluna dayanabilecek, sert rüzgarlarda yırtılma yapmayan, alabora olmayacak, ani hava değişimlerinde hızlı bir şekilde kurulum sağlayan 5 mevsimlik çadırlar tercihiniz olmalı. Aynı zamanda çantada bir sürü araç gereç olacağından zaten ağır olan çantayı taşınmayacak hale getirmeyecek bir çadır satın almalısınız.

Özellikler: Hangi ufak detaylar önem kazanıyor ?
Cevap: iki önemli detay vardır.

Kapı sayısı: Çoğu iki kişilik çadırda tek kapı bulunmaktadır. Bazı modellerde iki kapı bulunmakta, kullanıcılara daha fazla rahatlık sunmaktadır. Çadırda iki kişi birbirinden bağımsız, birbirini rahatsız etmeden giriş çıkış yapabilir.
Balkon/Ön oda: Balkonlar çadırlarda büyük önem taşır. Bunlar ilk girişte yer alan, iç tentenin dışında ıslak/çamurlu ayakkabılarınızı koyabileceğiniz, yemek pişirebileceğiniz kuru alanlar yaratırlar. İki kapılı modellerde genelde iki balkon yer alır.

Kurulum: Kamp Çadırı kurulumu ne kadar kolay yapılabiliyor?
 
Cevap: Günümüzde üretilen modern çadırlar genelde 1 dk. ila 5 dk. arasında sürelerde kurulabiliyorlar. Kurulum süresinin kısalığı, yoğun geçen faaliyetlerin ardından, ani değişen hava koşullarında (örneğin ani bastıran yağmurlarda uzun kurulum süreleri çadırın ve malzemelerin ıslanmasına sebep oluyor.) önem kazanıyor. Bu nedenlerden dolayı, kısa sürelerde kurulup toplanan çadırları araştırmalısınız.
Çok önemli not: Yeni satın aldığınız çadırı mutlaka faaliyete çıkmadan önce birkaç kez evinizde kurup toplayın. Çadırınızın kurulumu ile ilgili pratik kazanacak, varsa bir defosu veya çadırı beğenmediyseniz henüz arazide kullanmadığınız için iade imkanınız olacaktır.

Kamp Çadırı ölçüsü ve Yaşanabilirlik

İdeal bir kamp çadırı, ne çok geniş ne de sizi çok aşırı rahat ettirmelidir (Ne kadar geniş ve konforlu= o kadar ağır) İdeal çadır sizi bulunduğunuz koşullarda güvende hissettirmelidir.

Kamp Çadırı Kapasitesi

Kişi kapasitesi, Kamp Çadırı seçiminde ağırlık ve fiyatı en çok etkileyen husustur. Bütün 2 kişilik çadırlar aynı ölçüye sahip değildir (3-4 ve 5 kişilikler de aynı şekilde). Çadır ölçülerini belirleyen bir endüstri standardı yoktur. Aynı markanın iki kişilik çadırları arasında dahi ölçü farkı bulunabilir. Satın almadan önce çadırın içine kaç kişilikse o kadar sayıda uyku tulumu koyup boşta kalan alanı incelemekte fayda vardır.
İki kişilik dar, basık hafif çadırlar olduğu gibi, gene iki kişilik, ferah ve bir miktar ağır çadırlar da bulunmaktadır.
Şöyle basit bir kural vardır. Biraz konfora düşkünseniz +1 kişi fazladan düşünüp çadır satın almalısınız.
Kişi kapasitesi ile alakalı bir diğer önemli konu, çadırın iç tentesinin yüksekliği ve bu yüksekliğin iç tentenin başında ve sonunda eşit olup olmadığıdır. 3 kişilik bir çadırda 3 kişi de oturmak, sohbet etmek, bir miktar hareket etmek isteyecektir. Kubbe şeklinde dizayn edilmiş çadırlar daha eşit yükseklik sunarlar. İdeal yükseklik 120 cm. ve üstüdür.
Çadır kapasitesi ile ilgili göz önünde bulundurmanız gerekenler:
kullanıcıların fiziksel özellikleri (Uzun, kısa, zayıf, şişman)
dar alan fobisi (klostrofobi)
kullanıcılar uyurken sürekli pozisyon değiştirirler mi
yanınızda ufak çocuk veya köpek getirecek misiniz
Kimi solo gezginler ve bisikletçiler 1 kilogram civarlarında çadırlara yönelmektedirler. Tek kişilik çadırlar hakkında yazdığımız yazıda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık.
Kamp Çadırı Çeşitleri
Üç Sezon Çadırlar (üç mevsim çadır)

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

En popüler çadırlardır. Hafif ağırlıkları ile İlkbahar, Yaz ve Sonbahar aylarında konforlu bir kamp deneyimi sunarlar. İç + dış tenteli ve yalnızca tek tenteli modeller bulunur. İki tenteli modeller çok sıcak akşamlar yalnızca iç tente ile birlikte kullanılabilir. Böylece serin bir gece geçirmek, yıldızları izlemek ve aynı zamanda sivrisinek ve böceklerden uzak durmak mümkündür.
Tek tenteli modeller hava akımı az olacağından içerideki sıcaklığın artmasına sebep olur ve özellikle yaz aylarında konforsuz bir gece geçirmenize sebep olurlar.
Üç sezon çadırlar hafif yaz ilkbahar ve yaz yağmurlarında sizi kuru tutarlar.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

İleri düzey Üç Sezon Çadırlar (ülkemizde 4 mevsim çadır olarak bilinirler)
Üç sezon çadırların geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Rüzgar, yağmur ve kar dayanımları yüksektir. Nispeten sert hava koşullarında kullanılabilirler. Bu çadırlarda daha sağlam su geçirmez kumaş, sağlam poller ve daha kalın taban kumaşı kullanılır.

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Dağcılık Çadırı / Dört Sezon Çadırlar (ülkemizde 5 mevsim çadır olarak bilinirler 🙂 her şeyi abartmakta üstümüze yok)
Bu çadırlar her mevsimde, her koşulda dayanacak şekilde tasarlanmıştır. En sert rüzgar, önemli miktarda kar yükü kar ve yağmurlarda dahi güvenle kalabileceğiniz 4 sezon / 4 mevsim çadır bulmanız mümkündür.
Daha kalın poller, daha kalın kumaş kullanıldığından 3 sezon / 3 mevsim çadırlara göre daha ağır olmaları kaçınılmazdır. Üzerlerinde kar birikmesi istenmediğinden, ayrıca rüzgara dayanıklı olmaları için genelde kubbe şeklinde tasarlanırlar.
Bu tip çadırları satın alma amacımızı eleştirdiğimiz 5 mevsim çadırlar gerekli mi yazımızı okumanızı öneririz. Kim bilir, belki de kullanmayacağınız, özelliklerinden faydalanmayacağınız ağır bir çadır almaktan sizi vazgeçirebiliriz.

Alıntı : www.outdoorhaber.com Çağatay Belgen

« Son Düzenleme: Nisan 07, 2017, 04:15:24 ÖS Gönderen: YÖNETİCİ »
 • Paylaş twitter


Çevrimdışı izmirtente

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • İzmir tente
Ynt: Kamp Çadırı Seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2018, 02:53:06 ÖS »
Çadır konusunda İzmir tente firması da çok iyi aslında