Gönderen Konu: Labrador Retriever  (Okunma sayısı 1209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YÖNETİCİ

 • Administrator
 • Özel Üye
 • ******
 • İleti: 695
 • Karma: +0/-0
 • Avcılık Paylaşılınca Güzeldir..
  • Profili Görüntüle
  • Avcılar Alemi.com
Labrador Retriever
« : Nisan 06, 2017, 12:37:24 ÖS »
Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Labrador Retriever sadece sarı, siyah ve çikolata kahverengisi olabilen kısa ve düz su geçirmeyen kürkü ile güçlü, dayanıklı ve hafif dikdörtgen bir köpektir. Geniş bir kafası, güçlü burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır. Gözler zeki ifadeli ve kestane ya da ela rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulakları sarkıktır. Samur benzeri kuyruğu güçlü ve uca doğru incelir. Güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Perdeli ayakları onu iyi bir yüzücü yapar.

Karakteri

Labrador Retriever, duygusal ve sabırlı bir köpektir. Oldukça zeki, sadık, itaat etmeye hevesli ve hareketlidir. Özellikle de suda oynama bayılır. Çocuklara karşı olmak üzere mükemmel bir karakteri vardır. İnsanlarla olmayı çok sever ve ailesinin parçası olduğunu hissetmeye gereksinimi vardır. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir. Bu köpekler bekçi köpekliği yapabilir; ama her ne kadar bazılarının koruma yaptığı bilinse de koruma köpeği değildir. Kendi başlarına çok bırakılırlarsa eşyalara zarar verici olabilirler. Labrador'a çok güçlü bir boynu olduğu için erken yaşta tasmasını çekmeden yürümesi öğretilmelidir. Yarışma kanından gelenler av kanından gelenlerden genellikle daha ağır ve uysaldır. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilir. En iyi eşlik köpekleri genellikle bu iki kanın karışımıdır. Bu ırk oldukça popülerdir. Labrador, Golden Retriever'dan biraz daha dominant ve bağımsızdır. Av, iz sürme, vurulan avı geri getirmek, bekçi köpekliği, narkotik, körler ve sakatlar için rehber köpek, arama & kurtarma, agility ve itaat yarışmalarında başarılıdır.
Yaşam Ortamı

Labrador Retriever yeterli egzersiz imkanı tanındığında apartman hayatına da adapte olabilir. Yine de orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır.
Egzersiz İhtiyacı

Labrador Retriever çalışmayı seven enerjik bir köpektir. Bol egzersize gereksinimi vardır. Labrador obur olabilir bu nedenle diyetine ve egzersiz düzeyine dikkat edilmelidir.
Bakımı

Kısa çifte kürkünün bakımı kolaydır. Düzenli fırçalama yeterli olacaktır. Orta derecede tüy döker.
Kökeni

Bir zamanlar "St John Köpeği" diye bilinen Labrador Retriever en popüler köpek ırklarından biridir. Kanada, Newfoundland'da geliştirilmiş bir ırktır. Labrador buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını kıyıya çekmek için eğitilirdi. 1800'lü yıllarda Labrador'dan Ingiltere'ye getirilen köpeklerin vurulan avı geri getirme güdüleri daha güçlendirildi. Kibar ve sevgi dolu karakteri nedeniyle en iyi aile köpeklerinden biridir. Eğitilebilirliği yüksek Labrador, uyuşturucu bulma, sakatlara rehberlik etme ve itaat yarışmalarında oldukça başarılıdır.

Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu
Büyük
Yükseklik Erkekde
56 - 61 cm
Yükseklik Dişide
53 - 58 cm
Kilo Erkekde
27 - 34 Kg
Kilo Dişide
25 - 32 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu
Kısa tüylü
Tüy Yapısı
Çift tabakalı, Düz, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı
Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo
Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü
Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler
Sarı, Siyah, Çikolata Kahverengisi.
Irk Özellikleri
Kişilik
Uysal, Duygusal, Sabırlı, Zeki, Sadık, İtaatkar, Hareketli, Suda oynamayı, Yüzmeyi sever.
Kötü Huyları
-
Yetenekli Olduğu Görevler
Arama, Bekçi, Kurtarma, Polis.
Yaşadığı iklim
Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı
Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar
Kalça ve Dirsek displazisi, Prograsiv Retinal Atrophy.
Yaşam Süresi
10 - 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu
Sportif
Diğer İsimleri
-
Bağlı Olduğu klüp
AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
Kökeni
Kanada
Kaynak : juen.com.tr 

 • Paylaş twitter