Gönderen Konu: Weimaraner  (Okunma sayısı 376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YÖNETİCİ

 • Administrator
 • Özel Üye
 • ******
 • İleti: 690
 • Karma: +0/-0
 • Avcılık Paylaşılınca Güzeldir..
  • Profili Görüntüle
  • Avcılar Alemi.com
Weimaraner
« : Nisan 06, 2017, 12:49:08 ÖS »
Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Weimaraner

Weimaraner kısa ve gri kürkü ile orta büyüklükte zarif ve atletik bir köpektir. Baş ve kulaklar vücudun geri kalanına göre biraz daha açıktır. Başı uzun ve soylu; çeneleri güçlüdür. Gözler amber rengi, mavi-gri ya da gri olabilir. Burun gridir. Kulaklar orta uzunlukta ve sarkıktır. Sırt çizgisi omuzlardan geriye doğru hafifçe düşer. Ön bacaklar yere dik ve birbirine paraleldir. Weimaraner yüzmesini kolaylaştıracak perdeli patilere sahiptir.

 
Karakteri

Köpek dışında diğer küçük hayvanlarla pek güvenilmemelidir. Çoban ya da çiftlik köpeği olmadığı iyi anlaşılmalıdır. Weimaraner ailenin bir parçası olarak içerde yaşaması gerekir. İlgi ve sevgiye gereksinimi vardır. Bir yere kapatılırsa sıkılır ve huzursuzlaşır. Doğal koruma köpeğidir. Weimaraner genelde çocuklara karşı iyidir; yine de çok küçük çocukları kazara devirebileceği için tavsiye edilmez. Bu ırk havlamayı sever. Oldukça dayanıklı, iyi koku alan ve çalışkan bir köpektir. Her türlü av için kullanılabilir.
Yaşam Ortamı

Weimaraner yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartman hayatına adapte olabilir. Ev içinde çok hareketli değildir; ancak büyük bir bahçesi olması en idealidir.
Egzersiz İhtiyacı

Bu güçlü iş köpekleri büyük enerjiye sahiptir. Bol koşu ve egzersiz şansı tanınmalıdır. Yemeklerden hemen önce ve sonra koşturulmamalıdır.
Bakımı

Kısa tüylerin bakımı kolaydır. Ara sıra fırçalanması yeterlidir. Avdan sonra parmak araları ve ağzı yaralara karşı kontrol edilmelidir.
Kökeni

Irk bir kaç yüzyıllıktır. Bir Weimaraner 1600'lerde yapılmış bir Van Dyck tablosunda görünmektedir. Orijini konusunda çeşitli teoriler vardır. Bazıları eski Alman pointer'larında görülen albinizm sonucu doğduğuna inanmaktadır. Diğerleri ise Alman Tazısı Braken'dan geldiğini düşünmektedir. Bir başka gurup ise Weimar Dükü Karl August'un bir pointer ile sarı renkli başka bir pointer'ı çiftleştirmesinden ortaya çıktığını iddia etmektedir. Weimaraner bir pointer ve çok amaçlı av köpeğidir. İlk başlarda büyük avların izini bulmak ve yakalamak için üretilmiştir. Büyük avlar azalınca daha küçük avlara adapte olmak zorunda kalmıştır. Ayrıca sudan vurulan avı geri getirme konusunda da iyi bir ünü vardır. Weimaraner İngiltere ve Almanya'da arama&kurtarma köpeği ve rehber köpek olarak kullanılmıştır.

Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu
Büyük
Yükseklik Erkekde
61 - 69 cm
Yükseklik Dişide
56 - 63 cm
Kilo Erkekde
25 - 32 Kg
Kilo Dişide
23 - 29 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu
Kısa tüylü
Tüy Yapısı
Tek tabakalı, Düz, Parlak
Fırçalanma İhtiyacı
Haftada bir fırçalama yeterlidir
Traş ve Banyo
Traş ve banyo ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. Kuru şampuan uygulanabilir.
Tüy Dökümü
Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler
Mavi - Gri, Gri
Irk Özellikleri
Kişilik
Dominant, Zeki, İnatçı, Enerjik, Cesur, Sadık
Kötü Huyları
Havlamayı sever
Yetenekli Olduğu Görevler
Bekçi, Kurtarma köpeği, Avcı, İz sürücü, Arama köpeği
Yaşadığı iklim
Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı
Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar
Kalça displazisi, Mide Dönmesi, Kan hastalıkları
Yaşam Süresi
10 - 12 Yıl
Diğerleri
Irk grubu
Sportif
Diğer İsimleri
Weimaraner Vorstehhund
Bağlı Olduğu klüp
AKC, CKC, UKC, ANKC, NAVHDA, AFDSB, FCI (Group 7), KC (GB)
Kökeni
Almanya

Kaynak : juen.com.tr 

 • Paylaş twitter